poniedziałek, 31 października 2016

Na początek z grubej rury.

Z okazji pierwszego posta wypadałoby się przywitać, więc mówię Ci "Dzień dobry drogi czytelniku!" Cholewka, cieszę się, że tutaj dotarłeś, choćby nawet przez przypadek.

W tym poście będzie trochę o budowie buta. A but jaki jest każdy widzi... 👀

No właśnie nie każdy widzi i nie każdy wie z jakich elementów składa się but. Taki na przykład półbut 👞, zwyczajny, wiązany składa się z:
  • noska, 
  • przyszwy, 
  • języka, 
  • zapiętka.
Nosek? prosta sprawa - sam czubek buta. Język też wiadomo. Czym jest zapiętek też można się domyślić. W końcu to musi być coś za piętą, czyli tył buta. A przyszwa? Jest to element po bokach buta, w którym znajdują się dziurki na sznurowadła. W obuwiu wysokim jest jeszcze długa cholewka, czyli część przedłużająca półbut. 
I to by była góra buta. Jeżeli chodzi o część styczną z podłożem, jest to podeszwa zewnętrzna oraz obcas wraz z flekiem - wymienna, ścieralna część obcasa, najczęściej gumowa. Jeżeli but ma skórzaną podeszwę może występować również zelówka, czyli część ochronna dla skóry podeszwy. 
 
 Jakoś nigdy nie byłam mistrzem fotoszopów 😉

We wnętrzu znajdziemy wyściółkę, która zabezpiecza materiał wierzchni przed nadmiernym wycieraniem oraz wkładkę dla komfortu chodzenia. Wkładka skrywa też podeszwę wewnętrzną, stalkę, która nadaje kształt podeszwie buta oraz kilka gwoździ szewskich i szwów, które trzymają to wszystko w kupie 😉.

Być może uważasz, że nie jest Ci to potrzebne, jednak wiedz, że z tymi informacjami nawet składanie reklamacji będzie łatwiejsze. A i czytanie kolejnych postów może stać się bardziej przystępne.

Miłej podróży i do zobaczenia! 😊